YHDISTYKSEN KILPAILUJEN SÄÄNNÖT:

ETELÄ-HÄMEEN HIRVIKOIRAYHDISTYS RY

Kilpailu säännöt:

(päivitetty 11.2.2022)

EHHKY ry Mestarikoira säännöt: Koiran koekauden kahden parhaan hirvenhaukkukokeen yhteenlaskettu tulos, joista toinen on oltava piirin-, lohkon-, mestaruus- tai Kv. koe. Mestarikoirakiertopalkinnon saa omaksi kolmella voitolla. Koiran omistajan tulee olla yhdistyksen jäsen.

EHHKY ry Narttu-Mestari säännöt: Koiran koekauden kahden parhaan hirvenhaukkukokeen yhteenlaskettu tulos, joista toinen on oltava piirin-, lohkon-, mestaruus- tai Kv. koe. Narttu-Mestari kiertopalkinnon saa omaksi kolmella voitolla. Koiran omistajan tulee olla yhdistyksen jäsen.

EHHKY ry Koiran ensimmäinen hirvenhaukkukoe mestari – säännöt: Koiran koekauden ensimmäisen HIRV1 tuloksen ylittävä hirvenhaukkukokeen tulos. Kiertopalkinnon saa omaksi, kun saman omistajan koira voittaa kaksi kertaa. Koiran omistajan tulee olla yhdistyksen jäsen.

Kennelpiirin mestaruuskoe

Etelä-Hämeen kennelpiirin HIRV-piirinmestaruuskokeen säännöt 2022